SEO 101: SEO’ya Giriş
12 Mart 2016
SEO 101: Sık Kullanılan SEO Terimleri ve Anlamları
12 Mart 2016
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Inbound Pazarlama

Yabancıları müşteriniz ve destekleyicileriniz haline getirmenin en iyi yolu

Inbound-Metodolojisi.jpg

 

Cezbet – Dönüştür – Bağla – Hoşnut Et

Dijital Çağ için Kanıtlanmış Metodoloji

Inbound pazarlama, 2006 yılından bu yana dijital pazarlamada en etkili yöntem haline geldi. Inbound pazarlama, geleneksel dijital pazarlama yöntemlerinde olduğu gibi doğrudan paid trafiği sitenize çekmektense, kaliteli içerik üreterek insanların sizi bulmasına odaklanır. Yayınladığınız içeriği müşterilerinizin ilgi alanlarıyla örtüştürerek, sitenize gelen yabancıları doğru inbound stratejileri ile marka fanatiklerine dönüştürmenize olanak sağlıyor.

Grafiği nasıl yorumlayabilirsiniz?

Inbound pazarlamayı benimsemiş firmalar ve profesyoneller, ziyaretçilerini potansiyel müşterilerine, potansiyel müşterilerini de marka fanatiklerine dönüştürebilmek için yukarıda verilen 4 aksiyonu (Cezbet – Dönüştür – Bağla – Hoşnut et) kullanırlar.Grafiğin aşağısında ise, şirketlerin bu aksiyonları başarabilmek için kullanacağı araçlar yer almaktadır. (Araçlar, ilk olarak gündeme geldikleri aksiyonların altında listelenmiştir, ancak bu sadece bu alanda geçerli olacakları anlamına gelmez! E-posta gibi bazı araçlar metodolojinin çeşitli aşamalarında çok önemli olabilir)

Inbound Nedir?

Paylaşmak önemsemektir ve inbound içerik yaratmak ve dünyayla paylaşmak ile ilgilidir. Inbound, özellikle hedef kitlenizin ilgisini çekmek için içerik yaratarak potansiyel müşterileri organik yöntemlerle sitenize çekmeye odaklanır.

Ana temalar

İçerik yaratma – Müşterilerinizin temel sorularını ve ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyecek içerik yaratın ve bu içeriği geniş bir alanda paylaşın!

Yaşam döngüsü pazarlaması – İnsanların şirketinizle iletişime geçtiğinde çeşitli aşamalardan geçtiğini ve her aşamanın farklı pazarlama aksiyonlarına ihtyacınız olduğunu fark edin!

Kişiselleştirme – Inbound teknikleri ile elde ettiğiniz tüm verileri ziyaretçilerinizle etkileşime geçtiğiniz her alanda kullanarak, onları markanıza yaklaştırın.

Çoklu kanal – Potansiyel ziyaretçilerinizin/müşterilerinizin olduğu her yerde inbound pazarlama tekniklerini kullanabiliriz.

Entegrasyon – Yayınlama ve analiz araçlarınızın tek bir merkezden, uyum içerisinde çalışması, doğru zamanda, doğru yerde, doğru içeriğin yayınlanmasına olanak verir.

 

 

Pazarlamanın sevilmesini sağlayın

Doğru zamanda, doğru yerde, doğru içeriğin yayınlayarak pazarlanması; müşteriler için rahatsız edici değil, uygun ve yararlı olmasını sağlar. Pazarlama böylece sevilebilir!…

4 Pazarlama Aktivitesi

Cezbet

Sitenize ziyaretçi getirmek düşündüğünüzden zor değil! Zor olan, potansiyel müşterilerinizi sitenize çekmek. Peki ideal kişiler kim? İdeal kişilerinizi, inbound pazarlamada alıcı karakterler (buyer persona) olarak tanımlarız. Alıcı karakterler, sizin müşterilerinizin özelliklerinin ideal bütünüdür. Alıcı karakterler, aynı müşteri tipi için hedefleri, zorlukları, sıkıntılı noktaları, ürün ve servislere ortak itirazları ve bunlarla birlikte kişisel ve demografik bilgilerin bütünüdür. Alıcı karakterlerimizi tanımladıktan sonra potansiyel müşterilerimizi cezbetmeye yönelik tüm çalışmalarımızda (SEO, Sosyal Medya, Blog, Açılış Sayfaları) kullanarak, anlamlı trafik elde etmenizi sağlarız.

Sitenize doğru kişileri çekebileceğiniz araçlar:

Blog yazma – Inbound pazarlama, blog yazarak başlar. Bloglar, yabancıları sitenize çekmenin en iyi yoludur. Potansiyel müşterilerinize ulaşabilmek için, onlarla konuşan ve sorularını yanıtlayan, eğitici içerikler yaratmalısınız. Blog yazarak sosyal medya hesaplarınız için paylaşılabilir içerikler hazırlayabilir, SEO çalışmalarınız için hedef anahtar kelimelerinizi kapsayan, yazılar hazırlayabilirsiniz.

Sosyal medya – sosyal medyada fark edilebilir içerik ve değerli bilgi paylaşmalı, potansiyel müşterilerinizle iletişim halinde olmalısınız. Paylaşımlarınızda sürekli firmanızdan bahsederek, insanlarla aranıza setler çekmeyin! Popüler konuları kullanarak takipçilerinize yakın olun.

SEO – Bir çok satın alma kurgusu arama motorlarında yapılan marka,ürün veya firma aramalarıyla başlar. Dolayısıyla, aradıklarında belirgin bir şekilde görünür olmalısınız! Bunun için, detaylı anahtar kelime araştırmaları yapıp, sayfalarınızı optimize etmeli, içerik yaratmalı, ve potansiyel müşterilerinizin aradığı terimlerle ilgili bağlantılar kurmalısınız.

Açılış Sayfaları (Landing Pages) – Sayfalarınızı potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekecek ve doğru yönlendirmeleri içerecek şekilde optimize etmelisiniz. Doğru anahtar kelime hedeflemesi ve içerik optimizasyonu ile açılış sayfalarınıza arama motorlarından ziyaretçi çekebilirsiniz.

Dönüştür

Ziyaretçiler sitenize bir kere geldikten sonra, ziyaretçilerin iletişim bilgilerini alarak potansiyel müşteriye dönüştürmelisiniz. En azından e-posta adreslerine ihtiyaç duyacaksınız. İletişim bilgisi, online pazarlama için en değerli para birimidir. Ziyaretçilerin bu değerli bilgiyi sizinle isteyerek paylaşması için onlara ihtiyacı olan bir şey ödemelisiniz. Bu ödeme içerik, e-kitap, detaylı bir yazı, ya da taktikler gibi her tip alıcı karakterinize ilginç ve değerli gelecek herhangi bir bilgi olabilir.

Ziyaretçileri potansiyel müşteriye dönüştürebilecek araçlardan bazıları:

Eylem Çağrıları(Calls to Action – CTA): CTA ziyaretçilerinizi “yazının tamamını yükle” ya da “webinar’a katıl” gibi bir eyleme yönlendirecek butonlar ya da linklerdir. Eğer yeterli sayıda CTA butonlarınız yoksa ya da ilgi çekici değilse ziyaretçilerinizin iletişim bilgilerini alarak potansiyel müşterilere dönüştürme noktasında problemler yaşarsınız! CTA butonlarınızın performansını takip ederek farklı varyasyonları  test ederek(A/B testleri) ideal CTA butonlarınızı bulabilirsiniz.

Açılış sayfaları (Landing Pages) – Websitesi ziyaretçiniz herhangi bir CTA düğmesine bastığında landing sayfasına yönlendirilmeli. Açılış sayfaları, CTA butonlarımızdaki teklifin karşılandığı, ve aday müşteri müşterinin satış temsilcisi ile iletişime geçebileceği formların olduğu yerdir. Ziyaretçiler açılış sayfalarınızdaki formları doldurduğunda, potansiyel müşterileriniz haline gelirler.

Formlar – Ziyaretçilerin potansiyel müşteriye dönüşmesi için, en azından mail adresini almamız gerekir. Formlar ziyaretçilerimizden bilgi alabilmek için site içerisinde açılış sayfalarından, blog sayfalarına kadar kullandığımız en önemli inbound araçlarımızdandır.

İletişim Veri Tabanı– Form’lar aracılığıyla edindiğinizi bilgileri iletişim veri tabanında saklıyoruz. Bütün verilerilerinizin aynı yerde olması, kişilerinizle olan her iletişiminizden anlam çıkarmanıza yardımcı olur – e-posta, açılış sayfaları ve sosyal medya’da yapılan etkileşimler de kayıt altında tutulur.

 

 

Bağla

Doğru ziyaretçilerin ilgisini çektik ve potansiyel müşterilere dönüştürdük, ama şimdi potansiyelleri müşterilere dönüştürmeliyiz. Peki bunu en etkin şekilde nasıl başarabiliriz? Bu aşamada, doğru adayların satış süreçlerinin doğru zamanda kapanması için çeşitli pazarlama araçları kullanıyoruz.

Araçlar:

Aday Skoru: Sistemizde iletişim bilgileri var, ama hangilerinin satış ekibinizle konuşmaya hazır olduğunu nasıl bileceksiniz? “Adaylar için satışa hazırlık puanlaması” kullanılarak bu süreçteki farazi tahminleme devre dışı bırakılır.

E-posta: Eğer bir ziyaretçi CTA butonunu tıklarsa, açılış sayfasını doldurursa, veya bir kaynağınızı yüklerse ve yine de hala müşteriniz olmaya hazır değilse ne yaparsınız? Faydalı, içeriğe odaklanan bir seri e-posta, müşteri adayınızla aranızda güven kurar ve satınalmaya daha yakın olmalarını sağlar.

Pazarlama Otomasyonu: Bu süreç e-posta pazarlamasının oluşturulmasını ve adayın ihtiyaçlarına ve yaşam döngüsünün evresine bağlı olarak yönetmenize öncülük eder. Örneğin, eğer bir ziyaretçi sitenizden belirli bir konuda bir yazı yüklediyse, o konu hakkında e-postalar göndermek isteyebilirsiniz. Ama eğer sizi Twitter’da takip ediyorsa ve websitenizde belirli sayfaları ziyaret ettiyse, mesajınızı bu değişik ilgi alanlarını da yansıtacak şekilde değiştirebilirsiniz. Tüm bu kurguları HubSpot pazarlama otomasyonları ile yapmak çok kolay!

Kapalı Döngü Raporlama – Hangi pazarlama faaliyetinizin en iyi müşteri adaylarını getirdiğini nereden bilebilirsiniz? Satış ekibiniz adayları müşteriye etkin bir şekilde çevirebiliyor mu? Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) yazılımınızın HubSpot entegrasyonu ile bu soruların cevapları var.

 

Hoşnut Et

Inbound yöntemi, ziyaretçi, potansiyel müşteri veya müşteri olmasından bağımsız olarak kullanıcılar için kayde değer içerik üretmekten geçer. Birinin size daha önceden ödeme yapmış olması artık onu unutabileceğiniz anlamına gelmez. Inbound pazarlamacılar, müşterilerin ilgisini çekmeye, hoş tutmaya ve sevdikleri ürünlerin ve şirketlerin mutlu destekçilerine yeni satışlar yapmaya devam eder.

Müşterilerinizi hoşnut etmenizi sağlayacak araçlardan bazıları:

Akıllı Eylem Çağrıları(Calls-to-Action) – Alıcı karakterlere (buyer persona) ve yaşam döngüsü evrelerine bağlı olarak kişiselleştirilmiş teklifler sunar.

Sosyal Medya – çeşitli sosyal medya platformlarını kullanmanız, gerçek zamanlı müşteri hizmeti sunabilmenize olanak verir

E-posta ve pazarlama otomasyonu– Mevcut müşterilerinizin hedeflerine ulaşabilmesi için kayda değer içerik sunmanın yanı sıra onların ilgisini çekebilecek yeni ürün ve özelliklerden de haberdar etmelisiniz.

 

Yeni Bir Metodoloji

Inbound metodolojisi bir yabancıyı müşteriye dönüştürme yolunda atılması gereken her bir adımı, kullanılan araçları ve yaşam döngüsünün evrelerini kapsar. Pazarlamacıları, ziyaretçi çekme, aday müşteriye dönüştürme, müşteri ve marka fanatiklerini hoşnut etme konularında güçlendirir. Ve siz de bunu, uygun kişilere (alıcı kişilikler), doğru yerde (kanallar), doğru zamanda (yaşam döngüsü evresi) içerik üreterek ve yayınlarak  yaparsınız.

Inbound Pazarlama Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Aşağıdaki Formu Doldurabilirsiniz

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir