E-Ticaret Firmalarında XML Entegrasyonu Nedir?

Seo Nedir
12 Mart 2016
WordPress Yazılara Otomotik Kaynak Linki Eklemek
1 Ağustos 2016
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

e-ticaret firmalarında xml entegrasyonu nedir?

Entegrasyon Nedir?
Eticaret sektörüne adım attığınız anda bu kelime ile bir çok kez karşılaşacaksınız. Nedir bu Entegrasyon?  Temel olarak başka bir sitenin ürünlerini sitenizde satışa sunmak, başka bir sitenin sizin ürünlerinizi satması veya sitenizin, muhasebe programları gibi yazılımlar ile iletişim kurulması, bunların hepsi birer entegrasyondur. Yani iki siteyi veya site ile muhasebe programlarını birbirine “Entegre” etme işlemidir.
Eğer bir tedarikçi firma ile e-ticaret entegrasyonu yapmak isterseniz size sağlayacağı en temel fayda stok tutma işlevini ortadan kaldırmasıdır. Çünkü tedarikçi firmanın verileri ile sizin siteniz bir entegrasyon üzerinden uyumlu olarak çalışıyorsa, sizin yerinize stoğu tedarikçi firma tutar ve günceller, ürünlerin bilgilerini resimlerini tedarikçi firma ekler. Sizler iletilecek xml veya excel verisini sisteminize aktarırsınız ve yüzlerce ürün satışa dakikalar içinde hazır hale gelir. Böylece size kampanyalar oluşturmak ve yeni pazar araştırmaları gibi konularda daha çok enerji kalacaktır.
Aynı şekilde sitenizdeki satılan ürünler, muhasebe programları ile de iletişimde olmalı ki, Hangi ürünün satıldığını, stokda kaç adet kaldığı doğru bir şekilde takip edilebilmeli.
Entegrasyon yapılabilmesi için sitenizdeki verilerin aktarımını sağlayacak bir dosya formatına ihtiyacınız olur, bunun için en popüler format XML dosyasıdır, ancak excel dosyaları ile de entegrasyon sağlayan tedarikçi firmalar veya muhasebe programları mevcuttur.

XML Dosyaları

Örnek bir xml dosyası ekran görüntüsündeki gibidir. Ürünlerin fiyat, kategori, isim, marka, detay gibi tüm bilgilerinin iletildiği bir dil olan xml, özellikle e-ticaret işlemlerinde 2 sitenin veya site ile muhasebe programlarının tek bir kaynaktan çalışabilmesi için kullandığı altyapıdır.
Her xml dosyasının deseni farklı olabilir, bu nedenle bir xml dosyası ile her zaman entegrasyon yapılamayabilir. Altyapıya genel olarak uyumlu bir formatta hazırlanmış xml dosyaları ile eticaret entegrasyonu sağlanabilir.

Excel Dosyaları

Microsoft Office’in bir ürünü olan ve hemen hemen bir çok bilgisayarda kullanılan Excel programı üstünde kısaca geçecek olursak; birbirine bağlı bir çok hücrenin ortaya çıkardığı bir bilgi bütünü oluşturmaya yaradığını söyleyebiliriz. Siteler arası yapılacak bilgi transferlerinde kullanılan Excel tabloları, bu bilgi bütününü iki siteninde uyumla çalışabileceği bir tabanda desteklemelidir.
Örnek bir excel dosyası örnekteki gibidir, ürünün bilgileri ilgili excel sütunlarına yazılarak ürün aktarımı sağlanabilir. Excel tabloları genel olarak çoklu ürün aktarımı, sipariş çıktılarını muhasebe programına aktarmak gibi işlemler için sıkça kullanılır. Eğer siz de Excel tablolarıyla ürün aktarımı yapmak isterseniz satış temsilcinizle görüşüp bu modülü edinebilirsiniz.
Standart bir tedarikçi firma entegrasyonu şu şekilde ilerler.
Ürünlerin distiribütörü olan bir Tedarikçi Firma, farklı sitelere ürün tedariği yapar ve veri gönderir (XML veya Excel formatında). Ardından bu A ve B siteleri de kendisine gelen XML veya Excel formatındaki verileri, e-ticaret altyapısına aktarır ve  de kendi müşterilerine ürünlerin satışını gerçekleştirir.
Aynı şekilde sitelerin CRM veya muhasebe yazılımları da sürekli iletişim halinde olması gerekir.

Tedarikçi Firma Entegrasyonlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir tedarikçi firma ile çalışacağınız zaman o firmanın sizlere her zaman sunduğu ürünleri tedarik edebilmesi gerekir. Bunun yanında entegrasyon yapmak için ilettiği xml veya excel dosyalarında ürünlerin her zaman güncel fiyat ve stok değerlerinin gönderilmesi gerekir.
Siteniz üzerinde sattığınız bir ürün tedarikçi firmada bulunmuyor ise, sizlere yanlış fiyat veya stok iletiliyor ise böyle durumlarda müşterileriniz ile olumsuz durumlar yaşamamak için tedarikçi firma seçiminde dikkatli davranmalısınız.
Aynı şekilde eğer tedarikçi firma konumunda sizler var iseniz, ürünleri sadece sizler değil, bayileriniz de satacağı için, ürünlere gösterdiğiniz özenin miktarını arttırmanız gerekir. Kaç firmaya XML dağıtımında bulunduğunuz, XML alıcılarınızın ürün tüketim potansiyelleri, hepsi kontrolünüz altında olmalıdır. Yani bir üründen elinizde 100 tane varsa. 10 firmaya XML vermişseniz her firmadan 10 sipariş geldiğinde stoklarınızın sıfırlanacağını öngörerek hareket etmeniz gerekir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir